Bankalara Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalara kredi başvurusu yapmak günümüzde çok kolaydır. Çalıştığınız bankaya ve kredinin türüne tutarına göre değişik seçenekler mevcuttur. Sadece kısa mesajla bile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bankalara kredi başvurusu için öncelikle kullanmak istediğiniz krediyi belirleyin örneğin ihtiyaç kredisi, araç kredisi, konut kredisi, kurumsal kredi ve bunun gibi. Herhangi bir bankada hesabınız bulunuyorsa bireysel kredi kullanacaksanız, müşteri temsilcinizle görüşebilirsiniz. Müşteri temsilciniz vatandaşlık numaranızla durumunuzu sorgular kredi puanınıza göre kullanabileceğiniz kredi tutarı faiz oranı ve vadesi hakkında size bilgi verir ve gerekli belgeleri talep eder. Kredi puanı daha önce bankalardaki işlemlerinize göre hesaplanır.

Bankalara kredi başvurusu yapabilmek için gerekli belgeler öncelikle kimliğiniz, işyeri yetkilisi tarafından kaşe ve imzayla onaylanmış maaş bordrosu, çalıştığınız şirketten temin edebileceğiniz imza sirküleri yeterlidir. Eğer çalışmıyorsanız kefil veya ipotek ettirebileceğiniz bir konut veya mal gerekebilir, ancak bu durumlarda krediyi ödemediğiniz taktirde banka ipotek edilen mal üzerinden sizden alacağını tahsil eder.

Bunun dışında devlet emeklilere ve eşi ölmüş bayanlara kredi konusunda bankalarla ortak çalışmalar yapar ve emekli ve dul bayanlara kredi konusunda düşük faiz oranları ve uzun vadelerle yardımcı olurlar.
Bankalara kredi başvuru yaparken eğer kurumsal kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız, banka sizden şirketin mali verilerini talep eder, şirketin geçmiş dönemlerdeki faaliyetlerini inceleyerek krediyi ödeme konusunda ne durumda olduğunuzu inceler. Bunun dışında imza sirküleri ticaret sicil gazetesi gibi evraklar talep eder ve şirketin kredi puanı ve mali verileri baz alınarak değerlendirme yapılır. Kurumsal kredilerde faiz oranları daha düşüktür.

Bankalara kredi başvurusu yaparken sağlık sigortası yaptırmanız istenir, krediyi ödemenizi etkileyecek herhangi bir sağlık sorunu yaşarsanız krediniz sağlık sigortası tarafından ödenir. Ancak tabiki imzaladığınız sözleşmede bununla ilgili bazı şartlar vardır. Bu sebeple kredi kullanırken imzaladığınız sözleşmeleri okuyup anlamanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir