Cumhurbaşkanı’na Mesaj Gönderme, Mektup Yazma

Ülkemiz her geçen gün daha da gelişim göstermekte ve söz konusu bu gelişimler uygulanmakta olan politikaların bir sonucu olarak hayatımıza girmektedirler. Geliştirilmekte olan politikalar sayesinde de hayatımıza oldukça fazla sayıda yenilik girmektedir.

Bu yeniliklerden biri de isteklerimizi ve şikâyetlerimiz bizzat ülkemizdeki hiyerarşik olarak en yüksek olan mercii olan Cumhurbaşkanlığı’na iletebilme olanağı sunan bir sistemdir. Bu sistemden her vatandaş faydalanabilmektedir.  Bu sistemin uygulanış aşamaları ise şu şekildedir:

  1. Söz konusu olan Cumhurbaşkanı’na mesaj gönderme sistemi e devlet uygulaması üzerinden faydalanma olanağı bulabileceğimiz bir sistem olma özelliği taşımaktadır,
  2. E devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmemiz için yapmamız gereken iki işlem olup bunlardan ilki bilgisayarımızda yüklü olan herhangi bir tarayıcının adres çubuğuna turkiye.gov.tr adresini yazarak giriş penceresine erişmek ya da akıllı cep telefonumuza e devlet uygulamasını yüklemek sureti ile giriş yapabilmektir.
  3. E devlet uygulamasına giriş yapabilmemiz için öncelikli şart bir e devlet şifresi edinmek olmakta ve bu şifreyi almak için de herhangi bir PTT şubesine gitmek sureti ile çok cüzi bir tutarda ödeme yapmamız gerekmektedir. Ancak sahip olduğumuz e devlet şifremizi kaybedip de yeniden almamız gerekirse bu durumda PTT şubesine ödememiz gereken tutar ufak bir miktarda artış göstermektedir.
  4. Anlatılan şartlar dahilinde e devlet şifremizi edindikten sonra söz konusu sisteme giriş yapabilmemiz mümkün olmaktadır. Bundan sonraki aşamada ise yapmamız gereken sol tarafta bulunan kamu kurumları bölümüne tıklamaktır.
  5. Açılacak olan yeni ekranda e devlet üzerinden hizmet vermekte olan tüm kamu kurumlarının bir listesi çıkmakla beraber bizim bu liste üzerinden Cumhurbaşkanlığı’nı seçmemiz gerekmektedir.
  6. Cumhurbaşkanlığı bölümüne tıkladıktan sonra söz konusu birimin verdiği hizmetlerin olduğu bir pencere açılmakla beraber hali hazırda aktif olarak verilmekte olan sadece söz konusu olan hizmetin olduğunu görme olanağı bulmaktayız.
  7. Buradan da Cumhurbaşkanı’na yazın bölümüne mevcut olan sıkıntı ya da isteklerimizi yazarak iletebilmemiz mümkün olmaktadır.

Anlatılan bu hizmetten faydalanmak için sistemde buluna tüm iletişim bilgilerimizin doğrulanmış olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir