Eşimin Banka Hesaplarını Öğrenme

Özel olarak merak edilen durumlardan birisi de eşlerin banka hesaplarını sorgulama ve öğrenme. Kişiler eşleri habersiz banka hesabı kullanıyor mu? Eğer mevcut hesap var ise bunun bilgilerine nasıl ulaşacaklarını merak ediyor ve çözüm yolları arıyor. Sizde bu durumla karşı karşıya kalanlar arasında iseniz hemen bekletmeden cevabını verelim;

Banka Hesabı Sorgulama

Öncelikle belirtelim ki bankalar da gizlilik esasına göre çalışmaktadır ve hesap sahibi, kredi kartı sahibi dışında bilgi vermemektedir. Eşiniz sağ ise banka hesaplarını öğrenmeniz zor olabilir. Vefat durumunda eşinize ait mal varlıkları banka hesapları tarafınıza devredilmektedir. Eğer birinci dereceden yakını değil iseniz yine sorgulama yapılamaz.

Vefat kâğıdı ile bankaya gitmeniz yeterli olacaktır. Buna ek olarak hangi amaçla hesaplarını sorgulamak istediğinizi dilekçe ile belirtmelisiniz. Bu şekilde bankaya başvuru yapmanızın ardından tarafınıza gerekli bilgiler iletilecek ve sorgulamanızı tamamlayabilirsiniz. Bu durum kısa bir süreç içerisinde tamamlanmayabilir. Yaklaşık 2 ile 4 aylık bir zamanı kapsamaktadır.  Ayrıca eşinizin 18 yaşından büyük çocukları var ise onlardan da yetki almanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir