EVDE YAPILABİLECEK DENEYLER

Meraklı kişiler için yapılacak çok şey vardır evden. Bunlardan bir tanesi ise evde yapılabilecek deneyler oluşturur. Özellikle meraklı bir çocuğunuz varsa evde yapabileceğiniz deneyler sayesinde hem çocuğunuzun eğitimine katkıda bulunmuş olursunuz hem de çocuğunuzla hoşça vakit geçirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Evde yapılabilecek çok farklı deneyler mevcuttur. Örneğin çocuğunuzla beraber evde kendi yapıştırıcınızı yapabilme imkanına sahisiniz. Evde kolaylıkla bulabileceğiniz maddeler ile kendi yapıştırıcınızı yaparak kullanabilirsiniz.

Evde yapıştırıcı yapmak için gereken malzemeler:

 

  1. 40 gram toz şeker ( yaklaşık bir tatlı kaşığı toz şeker yeterli olacaktır.)
  2. Yarım su bardağı su
  3. 15 gram limon tuzu ( ortalama bir çay kaşığı limon tuzu yeterli olacaktır.)
  4. Isıya dayanıklı kap (Tencere ya da tava olabilir.)
  5. Karıştırmak için kaşık
  6. Isıtıcı

Yapıştırırcı yapmak için Yapmanız Gerekenler:

Kabın içerisinde belirtilen miktarda su ve şekeri ilave ediniz. Isıtıcı ile kabın içerisindeki karışımı ısıtmaya başlayınız. Su ısındıktan sonra içerisine limon tuzu ilave ediniz. Karışımınızı karıştırmaya başlayın ve katışım koyulaşana kadar ısıtmaya devam ediniz. Karışım koyulaşıp sarı renk aldığında ısıtmayı durdurunuz ve karıştırmayınız. Karışımın yoğunlaşmış olduğunu kontrol ediniz. Elde ettiğiniz karışımı bir kaba aktararak soğutunuz ve karışımınız hazır.

 

Oldukça basit ve kolay yollarla elde edebileceğiniz yapıştırıcınızı her yerde kullanabilirsiniz. Yapılışı kolay ve eğlenceli yollarla çoğu şeyi evinizde imal edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir