Evde Yapılacak Çocuklar için Basit Deneyler

Çocuklar için en etkili öğrenme metodu her zaman için oyunla öğrenmedir. Bu nedenle deneyler büyük önem taşımaktadır. Evde yapılacak çocuklar için basit deneyler ile çocuklarınızın hem eğlenmesini hem de yeni bilgiler edinmesini sağlayabilir ve öğrenmeyi çocuklarınız için bir oyun haline getirebilirsiniz.

evde yapılacak deneyler
evde yapılacak deneyler

Evde yapılabilecek deneyler çok çeşitlidir. Deneyler zorluk derecelerine göre kademelendirilirken evde yapılabilecek basit deneyler çok daha fazla tercih edilmektedir. İlk kez evde deney yapmak isteyen aileler çocuklar için basit deneyler kategorisinden başlamalı ve deneylerin zorluklarını kademeli olarak artırmalıdır. Böylelikle çocuk deneyleri başardıkça deney yapmayı daha da çok sevecek ve isteğini kaybetmeden deneylere devam edecektir.

Çocuklara uygun deneyler arasında yüzen solucanlar çok sevilmektedir. Bu deney için pişmiş 4 – 5 adet spagetti makarna, derin bir kase, 1 bardak sirke, 1 bardak su ve 2 yemek kaşığı kabartma tozu yeterlidir. Deney için ilk aşamasında çocuğunuzdan makarnaları solucan boyutunda kesmesini isteyin. Daha sonra su ile sirkeyi kapta karıştırın ve kabartma tozunu bu suyun içerisinde eritin. En sonunda ise makarnaları suya katın ve beklemeye başlayın. Bir süre sonra makarnalarınız canlanacak ve suyun içerisinde yüzmeye başlayacaktır. Bunun nedeni sirke ile kabartma tozunun birleşmesi sonucu oluşan su kabarcıklarının makarna yüzeyine yapışarak yüzeye çıkmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir