Kapanan Dershane Binaları Ne Olacak

Dershanelerin kapatılması konusu uzun zamandır gündemdeki yerini koruyor. Büyük tepkilere yol açan bu konu artık netlik kazandı ve dershaneler kesinlikle kapatılacak. Peki, Kapanan dershane binaları ne olacak? Bu konu ile ilgili pek çok soru sorulmakta ve tepkililer hergün yeni bir soru ile karşımıza çıkmaktalar. Dershaneler 2015 yılı Eylül ayı’nda tamamen kapatılacak ve Ocak ayı’nda da kayıt alınacak. Eğitim sisteminde dershanelere ihtiyaç kalmadığı gerekçesi ile kapatılma kararı alındı ve bu kararı onaylayanlar kadar onaylamayanlarda vardı.

Özellikle kapanan dershane binaları ne olacak ve dershanelerde çalışan öğretmenler işsiz mi kalacak tartışması dikkat çekiyor. Dershanelerde çalışan öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı sistemine entegre edilecekler. Ayrıca, dershaneler özel okula dönüştürüleceği için öğrenciler bir yarış atı gibi koşturmak yerine, özel okullarda eğitimlerini alacaklar. Mantık bu. Kapatılan dershane binalarına gelince ise, arsa, bina ve teşvik ile dershaneler özel okul olarak hizmetlerine devam edebilecekler. Ayrıca bu konu ile ilgili son gelişmelerde mevcut.

Daha önce sınav ile atanan okul müdürlerini artık vali atayacak.Bunun yanı sıra en az 6 yılını doldurmuş öğretmenler de MEB’e atanacak. Dönüşüm projesi adı altında alınan kapatılma kararı ile belki de zengin fakir ayrımını daha iyi yapabileceğiz ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir