Kredi Çekmenin Vereceği Zararlar

Günümüzde her an ihtiyaç duyduğumuz nakit para desteğini alabilmek adına çoğunlukla başvuruda bulunmak durumunda kaldığımız,bu işi kendisine hedef edinmiş kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Böylelikle her türlü ihtiyacınızı kolaylıkla giderme olanağına sahip olmaktasınız. Ancak ilgili işlem her ne kadar bize faydalı olarak görünüyor olsa dahi zarar niteliği taşıdığı özelliklere de sahiptirler.

Özellikle banka kredileri arasında yerini almakta olan konut kredilerinin gelişen ekonomik,sosyal şartlar gereği sürekli olarak faiz oranlarının değişkenlik göstermesi neticesinde katlanan masraflar vb. konularda faydadan çok zarar sağladığı bilinmektedir. Yani kısaca özetlersek bir bankadan 01.01.2016 tarihinde  %1.10 faiz oranı ile kullanmış olduğunuz 100.000-TL konut kredisinden alınan masrafların toplamı da 1.500-TL civarındadır. İşte bütün bu işlemleri yaptıktan ve yaklaşık olarak 5,6 ay kredi geri ödemenizi yaptıktan sonra başka bir banka kurumu tarafından yapılan kampanya sonrasında konut kredisi faiz oranını %80’ e düşürmesi bireylere daha cazip gelmekte ve yapılandırma kredisi adı altında yapılan ürüne başvuruda bulunmaktadırlar. İlgili işlemin onaylanması durumunda diğer bankada bulunan 100.000-TL tutarlı krediniz erken kapama yapılacaktır ve sizden %2 civarında bir erken ödeme komisyonu talep edeceklerdir. İşte fayda sağlayacağı yerde zarar sağlaması bundan kaynaklanmaktadır.

Kullandırılan kredilerin başka bir zararı ise birden fazla kredi çekmekten kaynaklanmaktadır. Birden çok banka kurumlarından çekilen krediler bir süre sonunda dağınık ödemelere yol açabilmektedir. Hal böyle olunca kişi ödemelerini takip etmekte güçlük çekmekte ve genellikle ödeme düzensizlikleri meydana gelmektedir. Bütün bunların sonucunda hukuki yollar karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle birden çok kurumdan kredi kullanımı yapmak günlük nakit ihtiyaçlarımız karşılar nitelikte gözükse de aslında zarar niteliği taşımaktadır. 3.olarak ise dikkat edilmesi gereken ve sonucu zarara yol açan unsurlardan bir tanesi ise kredi esnasında kesilmekte olan sigorta masraflardır. Özellikle bankaların hemen hemen hepsinde ürün satışı yapmak adına sigorta bedeli adı altında fazla tutarlarda masraflar yansıtılmaktadır. Eğer hesabınızdan ekstre isterseniz bunu oldukça net fark edebilirsiniz.

Tüketiciye verilen diğer bir zarar ise kullandırım esnasında çoğu zaman banka kurumunun kendisini garantiye almak adına kişiden talep ettiği taşınmaz ipoteği, nakit karşılığı, kefil gibi özel durumlardır. Bunların talebi her ne kadar yapılan düzenli geri ödemeler sonucunda bir zarara yol açmasa da eğer herhangi bir nedenden dolayı ödemelerinizde düzensizlikler olur ise işte bu oldukça sıkıntı yaratır bir durum ve oldukça büyük zarar vermektedir. Öncelikle elinizde mevcut bulunan taşınmazın banka tarafından el konulmasına yol açabilir yada kefilinde sizinle birlikte hukuki işleme maruz kalmasına yol açabilir işte bütün bu nedenlerden dolayı geri ödemelerinizin düzenli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kullandırım esnasında tarafınıza sunulmakta olan yüksek tutarlı faiz oranları da zarar niteliği taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir