Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim

Yaşanınızın içerisinde ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla ihtiyaç duyduğumuz toplu nakit ihtiyacını çevremizden karşılayamadığımız dönemlerde bankalara bulunduğumuz kredi başvurularında kredi notumuzun düşük olduğu ve bulunula alalı olarak kredi kullanamayacağımız tarafımıza bildirilir.

Kredi sicil notu nedir? Dokuz bankanın birleşmesi ile kurulmuş olan, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş”nin (KKB) kullanmış olduğunuz, kredi kartı ve kredi ödemelerine ilişkin kayıtlarınızı, göz önünde tutarak sakladığı verilerle size vermiş olduğu nottur. Yani bir öğrenci düşünün ki, ders notları ve çalışmaları düzgün ise sınıftan geçiyor. Ama diğer öğrencinin çalışmalarından kaynaklı, ders notlarının düşük olması sebebiyle sınıfta kalıyor. İşte bu kredi sicil notu da, bankaların bize vermiş olduğu karne misalidir. Kötü –  Orta  – İyi – Çok İyi gibi kendi vermiş olduğu notlar ile sizin kredi kullanımız da bu notları, göz önünde tutar.

Peki Kredi notumuz kaç olursa kredi kullanabilir? Bankalar bu kredi not uygulamasında, puanlarını 0-1900 arasında tutarken, kendi not gruplandırmaları şöyledir.

  • 0-799 (kötü ) arasında kredi sicil notuna sahip olanlar düşük riskli grup olarak değerlendirilip kredi kullanması neredeyse zordur.
  • 800-1299 ( orta ) arasında kredi sicil notuna sahip olanlar orta riskli grup olarak değerlendirmeye tabi tutulup bu kişiler kredi kullanırken kefil yada ipotek göstermesi istenebilecek gruptur.
  • 1300-1499 ( iyi ) arasında kredi sicil notuna sahip iyi risk grubunda olup, genellikle bankanın istemiş olduğu, gelir belgelerini bankaya sunarak gelir, oranına göre bir kredi kullanımı bankaca sağlanabilir.
  • 1500-1900 (çok iyi ) arasında kredi notuna sahip olanlar ise çok iyi risk grubunda olup, kredi kullanacak olan kişinin, zorlanma yaşamadan rahat bir şekilde kredi kullanabileceği bir nottur.

Kredi kullanmak istiyorsanız şayet, yukarıda tabloyu göz önünde bulundurarak, kendi durumunuzu irdeleyebilirisiniz. Kredi notunuzu öğrenmek için, bankalara belli bir ücret karşılığı talepte, bulunabilir. Yine belli bir ücret karşılığı, kredi notu öğrenme hizmeti sağlayan kuruluşları, internet aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir