Numara Ve Hat Taşıma Kaç Gün Sürer?

Bilindiği üzere, cep telefonu numaranızı ya da hattınızı değiştirebilir, başka operatörlere taşıyabilirsiniz. Bunun yanı sıra kullandığınız operatörü değiştirmeden yalnızca numaranızı değiştirme şansınızda vardır. Böyle bir talebiniz varsa, iki aşamada ele almamız gerekir. Eğer hattınızın değişimini istiyorsanız kullandığınız operatör firmasının bayiilerine giderek başvuruda bulunmanız gerekir. Eğer sadece numaranızı değiştirmek istiyorsanız yani operatörünüz ile ilgili bir değişiklik talep etmiyorsanız, o zaman müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır. Hat değişimlerinde telefon numaranız değişmemektedir. Bu nedenle belli bir süre sonra yeni hattınızı yani yeni operatörünüzü kullanmaya başlarsınız.

Hat taşıma işlemlerinizde, taşıma süreci en fazla 6 gündür. 6 gün maksimum süreçtir. Bu nedenle daha kısa sürelerde de hattınızın taşınma olanağı vardır. Bu işlem için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Ve aynı zamanda bu 6 gün içerisinde hattınızı dilediğiniz gibi kullanabilmektesiniz. Hattınız taşınırken yalnızca 15 dakika ile 30 dakika arasında bir kesinti söz konusu olabilmektedir. Bu kesinti de hattın taşınma işlemlerinin yapıldığı sürece denk gelir ve bilgilendirilirsiniz. Aynı zamanda hattınızın taşınacağı saatleri belirleme gibi bir şansınızda vardır. Bu talebinizi bayii de bildirdiğiniz takdirde, talep ettiğiniz saatlere göre taşıma işlemi yapılacaktır.

Bazı durumlarda hat taşıma işlemleri reddedilebilir. Buna engel teşkil edilecek durumlar şunlardır:

  • Eğer taşımak istediğiniz numara başka birinin üzerine kayıtlı ise ve başvuruya siz gitmişseniz, talebiniz reddedilecektir.
  • Eksik bilgilerin bulunduğu belgeler ile başvuru yaptığınızda da talebiniz reddedilir.
  • Eğer daha önceden hat taşıma talebinde bulunduysanız, başvurunuz reddedilecektir.

Başvuru yapabilmeniz için nüfus cüzdanınız ve iki fatura dekontunuz yanınızda olmalıdır.

Numara Taşıma İşlemi

 Numara taşımak hat taşımaktan biraz daha farklıdır. Herhangi bir şubeye gitmeye gerek kalmadan, müşteri hizmetleri aracılığı ile başvuruda bulanarak numara tercihi yapabilirsiniz. Numaranız maksimum 3 gün içerisinde taşınmaktadır. Ve herhangi bir kesinti bulunmamaktadır. Numaranız değiştiği an sizlere bilgilendirme mesajı gönderilir ve yeni numaranız üzerinden kullanıma başlarsınız. Bunun için belli miktarda ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret yüksek tutarlar olmadığı için, caydırıcı değildir ve faturanıza yansıtılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir