Senetle Kredi Nasıl Alınır?

Geçmiş zamanlardan günümüze kadar gelen senetli alım-satım ile yapılan alışverişler, koşullar değişmediği sürece uzun vadede devam edecek gibi görünüyor. Neden maddi olarak yüklü alışverişlerimizi senetli alırız veya satarız hiç düşündünüz mü? Ya da senetli mal satışı sonrasında vadesi gelmeden acil bir durum olduğunda ve nakit paraya ihtiyaç duyduğunuzda ne yapacağınızı? Acil nakit ihtiyacınız olduğunda senedinizi kullanarak neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Kredi kartının aktif olarak kullanılmadığı dönemlerde beyaz eşya, telefon, toplu giysi alışverişlerimizi bile senet ile yapardık. O dönemlerde aktif olarak senet kullanıldığı için çok fazla sıkıntı yaşanmazdı aslında çünkü hayatımızda kredi kartları ve bankalar henüz bu kadar baskın değildi.

Günümüz piyasasında nakit para akışı maalesef herkes için yeterli seviyede değil. Bu gibi durumlarda özellikle küçük işletmeler bulunduğu pozisyonu ikame ettirebilmek için senetli mal alım-satım yapabiliyorlar. Ancak, nakde sıkıştığı dönemlerde ise maalesef senedin vade gününü beklemek zorunda kalıyorlar. Eğer senedin vade gününe daha çok zaman varsa ve kişi çok acil nakde ihtiyaç duyuyorsa ilk akla gelen bankadan kredi çekmek olacaktır. Ancak bankaların kredi kullanımı konusundaki katı kuralları günden güne artmaktadır. Düşük meblağdaki krediler için bile birçok talepleri bulunuyor. Ayrıca her bankanın senede karşılık olarak kredi vermek gibi bir uygulaması da yok. Çünkü bankalar senedi teminat olarak değerlendirmezler. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

Bankadan Senetle Kredi Almak

Eğer bankadan kredi kullanmak istiyorsanız, senedi teminat olarak kabul eden banka bulmanız gerekir. Ziraat Bankası ve Garanti Bankası senet karşılığı kredi veren bankalardandır mesela. Banka tarafından genel kredi başvuru işlemleri birbirini takip eder. Kredi notu, istihbarat, mali veriler… ve talebiniz uygun ise onaylanır.

Ancak, senedi teminat olarak gören bankaların sayısı oldukça azdır. Alternatif olarak, senet ile kredi veren finansal kuruluşlar da değerlendirilebilir. Ancak, bu değerlendirmenin güvenirlilik açısından dikkatli yapılması gerekir. Maddi açıdan zarara uğramak istemiyorsanız, kredi kullanımının gerçekleştirileceği firmanın iyi araştırılması sizin yararınıza olacaktır.

Dilerseniz http://www.senetlekredi.org sayfasını ziyaret ederek hangi kurumlardan senet karşılığı kredi kullanabileceğinizi detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir