Senetsiz Verilen Borç Nasıl Geri Alınır?

Bilgi: http://www.acilnakitparalazim.com :Borç para verip almayan ya da daha doğru bir tabir ile alamayan kişilerin uzaktan ya da yakından yaşadıkları mağduriyete tanık olmuşsunuzdur. Çünkü bu durum ne yazık ki piyasada sıklıkla yaşanan ve pek çok kişiyi sıkıntıya sokan bir süreç olmaktadır. Bu nedenle tanımadığınız hatta tanısanız dahi güvenmediğiniz kişilerden ödeme garantisi almadan borç vermemeye özen göstermelisiniz.

Bu aşamada en sık uygulanan adımlardan birisi de senet imzalamak olmaktadır. Eğer bir  kişiye borç verir ve karşılığında da senet imzalatır iseniz, olası bir sorun karşısında senetler ile mahkemeye başvuru yaparak icra kanalı gibi farklı yollar ile paranızı geri alabilirsiniz.
Peki, senet imzalatmadan borç verdi iseniz ve ödeme yapılmıyor ise ne yapacaksınız?

Maalesef bu aşamada senetsiz olarak vermiş olduğunuz parayı almak için yapılacak olan işlemler tahmin ettiğiniz kadar kolay ilerlemeyecektir. Eğer elinizde söz konusu olan borcu geri alabilmek ve karşılıklı anlaşmayı hukuki zemine oturtmak için oluşturulmuş bir senet yok ise borç verdiğinizi belgeleyecek diğer başka delillere ihtiyacınız olabilir. Özellikle kişi sizden almış olduğu borcu inkâr eder ve sizden belli bir  şekilde herhangi bir para almadığını söyler ise, mahkeme aşamasın gidilse dahi süreç uzayabilir ve kuvvetle muhtemel sizin aleyhinize bir sonuç çıkabilir.

Bilgi: http://www.acilnakitparalazim.com/senetsiz-verilen-borc-nasil-geri-alinir/

Senetsiz Borç Tahsilatı Nasıl Yapılır?

a. Telefon görüşmelerinizi delil olarak gösterebilirsiniz.Bu noktada süreci mahkemeye taşıdıktan sonra telefon kayıtlarını talep ederek delil olarak kullanabilmektesiniz. Ancak bu süreç her zaman olumlu bir şekilde işlememekte ve bazen hakimler tarafından telefon kayıtları dinlenmeksizin dava düşürülmektedir. Üstelik mahkeme aşamasında da bu süreç oldukça vakit almakta bazı durumlarda nerede ise yapılan masraflar verilmiş olan borcun tutarına yaklaşmaktadır.

b. Durumunuzu bilen üçüncü kişileri şahit olarak mahkemeye sunabilirsiniz. Ancak takdir edersiniz ki böyle meselelerde kimse şahitlik yapmak istemeyecektir. Zaten mahkemelerce de bu tarz işlemler mevcut olan yalancı şahitlik ihtimali göz önünde bulundurularak çok da ikna edici bir durum olmamaktadır. Yani her ne kadar borç para verip geri alamadığınıza dair sizi onaylayacak ve şahitlik edecek kişiler bulsanız da bu yöntem de çok da başarılı olmayacak ve kuvvetle muhtemel dava yine aleyhinize sonuçlanacaktır.

Görüldüğü üzere anlatılmakta olan bu yöntemlerin hiç biri tam anlamı ile çözüm olabilecek seçenekler değildir. Bu durumdan dolayı yazımızın başında da belirtildiği üzere borç para vereceğimiz kişi kim olursa olsun ya da vereceğimiz meblağ çok düşük olsa bile senet yaparak ya da en azından bir sözleşme imzalatarak bu durumu hukuki bir zemine oturtabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir