Yeni Ehliyet Nasıl Olacak

2014 yılında Yeni Ehliyet Nasıl Olacak? Artık yeni ehliyet dönemi başlıyor ve 2014 yılında yeni ehliyetler kullanımda olacak. Uzun süredir ehliyetlerin değişeceği konusu gündemdeydi. Herkesin merakl beklediği yeni ehliyetler nasıl olacak? Son alınan bilgilere göre yeni ehliyetler 2014 yılının Nisan ayından sonra kullanıcıları ile buluşacak. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 3 ay önce basılan yeni ehliyetler tasarlandı. Ancak, basılan bu ehliyetlerin çoğu pembe renkte olduğu için tepkiye sebep oldu ve geri dönüş çok oldu. Bu yüzden gelen şikayetleri değerlendiren EGM, yeni bir tasarım gerçekleştirerek herkesin beğeneceği bir tasarım ortaya koydu.

Peki yeni ehliyet nasıl olacak? Az önce de bahsettiğimiz gibi yeni ehliyetlerin tasarımı tamamlandı ve %60’ı pembe %40’ıda mavi olarak basıldı. Ayrıca, yeni ehliyetler polikarbon karttan yapıldığı için oldukça dayanıklı olacak. Sadece renklerinde değişikliğe uğrayacak yeni ehliyetlerin AB standartları yine aynı uygulanacak. Ayrıca, Pembe ve mavi uygulanan yeni ehliyetler, bej ve tukuvaz rengi dolgulu ve karekodlu olacak. Bunların dışında karekodun içinde sürücünün parmak izi de bulunacak olan yeni ehliyetlerde kimlik numarası, kan grubu gibi bilgiler de mevcut olacak. Daha bitmedi. Yeni ehliyetlerin ön yüzünde dikkat çekecek kadar ay yıldız da olacak.

Ayrıca, ehliyetin sol yanında ise ehliyetin yüksek güvenlikli olduğunu gösteren su izini andıran parmak izi siluetli SÜRÜCÜ BELGESİ yazısı da yer alacak. Bir başka değişiklik ise, yeni ehliyetin ön kısmında sürücünün adı-soyadı,T.C. kimlik numarası, doğum tarihi ve ehliyetin alındığı tarih lazer yazı ile yazılacak. Yeni ehliyetlerde sürücünün resmi ise diğerine göre çok daha küçük olacak. Sürücü belgesinin ön kısmında bulunan yıldızların hemen altında yer alacak resim, başkaları tarafından kötü kullanıma maruz kalmasın diye kopyalanmaya karşı özel hologram bulunacak. Pekç ok değişikliğin söz konusu olduğu yeni ehliyetler 2014 Nisan ayı’ndan sonra kullanıma hazır hale getirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir