Banka Dışı Kredi Veren Finansal Kuruluşlar

Günümüz koşullarında ev veya araba sahibi olmak şöyle dursun günlük yaşantıyı devam ettirebilmek bile oldukça zor.  Hal böyle olunca kredi çekmeden yaşamak bizler için neredeyse imkânsız oluyor. Kredi çektiğimiz zaman da aldığımız krediyi ödemekte zorluk yaşıyor ve sıkıntıya giriyoruz.  Ödeyemediğimiz ya da ödemeyi geciktirdiğimiz krediler nedeniyle kredi puanımız düşüyor hatta kara listeye dahi alınabiliyoruz. Ve bu tarz durumlar nedeniyle tekrar kredi almamız mümkün olmuyor.

Üstelik bankalardan kredi çekebilmeniz için bir sürü belge ve evrak dökümü gibi şeylerle uğraşmak zorunda kalırsanız.  Kredi siciliniz iyi değilse, kredi borçlarınızı düzenli ödemediyseniz ve kredi puanınız sebebiyle riskli müşteri grubuna dâhilseniz, kredi alabilme açısından pekte şansınız yok gibi.

Banka haricinde nereden nasıl kredi alabilirim?

İşte tam da bu anlarda yeni arayışlar içerine giriyoruz. Peki, banka dışında hangi kurumlardan kredi alabiliriz?

Sizde buna benzer durumlarla karşı karşıya kaldıysanız; banka dışındaki kurumlardan kredi almak istiyorsunuz ama yeterli bilginizin olmadığını düşünüyorsanız aşağıdaki yazıya bir göz atın derim.

Bu tarz durumlar için özellikle kurulmuş internet siteleri mevcut tabii ki. Fakat tam da bu noktada çok dikkatli olunmasını gerekiyor. Çünkü yasal düzenlemeler sebebiyle kredi verme yetkisi finansal kuruluşlar ve bankalara aittir. Bunlar dışında birey, kurumlar ve kuruluşların böyle yetkileri yoktur. Verdikleri takdirde yasal olarak tüketicin hakkını arama şansı yoktur.

Banka Harici Kredi Veren Kurumlar

Devlet böyle durumlarda bazı kurumlara ve kuruluşlara birtakım özel, kredi kullandırma yetkileri vermiştir. Türkiye’deki birçok kuruluş bu şekilde hizmet vermektedir. Bu kuruluşların başında OYAK Kurumu gelir. Bu kurumun yanı sıra POLSAN, T E S K O M B da hizmet veren diğer kuruluşlardandır.  Ayrıca İLKSAN ve KOSGEP de kredi verir fakat KOSGEP daha çok kobilere kredi verip onların gelişmesine yardım eder.

Her şeyden önce kredi almak isteyen her birey öncelikle bankalara başvuru yapmalı, olumsuz bir sonuç aldığı takdirde bu yollara başvurmalıdır. Kesinlikle yasal olmayan ve toplumsal kurallara aykırı biçimlerde hareket eden tefeci, faizci gibi halkı sömüren kişilerden uzak durulmalı ve bu hususta dikkatli olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir