evde yapılabilecek cilt bakımı

cilt bakımıKadınlar her zaman güzel görünmek isterler.Yaşları kaç olursa olsun her türlü bakımlarını yapar ve güzelliklerinden ödün vermezler.Ancak bildiğiniz gibi cilt karmakarışık bir yapıya sahiptir.Yaş ilerledikçe,bakım yapılmadıkça ya da çevre kirliliğinden ya da hava şartlarından dolayı cilt sürekli pürüzlü ve sarkıktır.Ancak cilt gerçekten iyiyse bu sorunların hiçbiri ile karşılaşılmaz.

Tabi cildin iyi olması da bakımdan geçiyor.Peki cildimize nasıl bakarız da hem sıkı hem de pürüzsüz olabilir?Cilt bakımından önce beslenmemize,uykumuza,temiz havaya ve egzersiz yapmaya dikkat etmeliyiz.Bütün bunlara uyduktan sonra ise cilt bakımı yapabilirsiniz.Ayrıca yaz günlerinde güneş çok fazla yaktığı için de cildimiz çok kötü bir hale gelebiliyor.Oyüzden güneş ışınlarından da korunmamız gerekiyor.Evinizde kendinizin de yapabileceği bir çok cilt bakımı ürünleri var.Ben sizlerle sadece bazılarını paylaşmak istiyorum.

 

Öncelikle cildinizi temizlemeniz için temizleme kremi hazırlayalım.

4 kaşık zeytinyağını,2 kaşık susam yağını,2 kaşık vejetalin ve 2 damla esası iyice karıştırın.Bu karışımla yüzünüzü güzelce temizleyin.

Sonrasında ise,cilt onarıcı bir maske yapalım.1 tane yumurtanın sarısını,1  çorba kaşığı balı ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını iyice karıştırın.Ancak önce yumurta sarısı ve zeytinyağını karıştırın sonra balı ekleyin ve iyice karıştırın.Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze güzelce sürün ve 15 dakika kadar bekletin.Sonra yüzünüzü ılık bir suyla yıkayın.

 

Bunun haricinde evde yapabileceğiniz birçok cilt bakım kremi var.Birkaç tane daha örnek vermek gerekirse kısaca,

Salatalıklı temizleme sütü:1 tane salatalığı tertemiz yıkadıktan sonra kabuklaını soymadan rendeleyin.Bir tencerede 15 dakika kaynattıktan sonra süzün ve üzerine 25 gram badem yağı ilave edin.İyice karıştırdıktan sonra cildinizi bu kürle temizleyebilirsiniz.Ayrıca hazırladığınız bu karışımı buzdolabında saklayabilirsiniz.

Papatyalı temizleme sütü :1 fincan yağlı sütü 2 çorba kaşığı sarıpapatyayı bir tenreye su koyduktan sonra iyice kaynatın.Malzemeler kaynarken kaymak oluşmadan altını kapatın ve 2 saat kadar dinlendirmeye bırakın.2 saat sonra karışımı süzün ve cildinizi silin.  

Daha birçok evde yapılabilecek cilt bakımı örneklerini internette kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir