Senetle Alışveriş Yapılan Mağazalar

Kişilerin bankalardan ve kredi kartlarından ümitleri kalmayınca veya haklarını doldurduktan sonraki ihtiyaçlarını http://www.senetlekredi.org gibi sitelerden bilgi edinerek senetle alışveriş yoluyla yapmaktadırlar.Kredi kartı kullanımı son dönemlerde gerçekten fazlasıyla artmıştır. Kişiler kredi kartı ile yaptıkları alışverişleri sanki hiç geri  ödemesini yapmayacaklarmış gibi yapmaktalar. Bir süre sonra da harcamalar ve taksitler üst üste gelince ekstre ödeyememe durumu ortaya çıkmaktadır. Karta ödeme yapamadıkça mevcut borca uygulanan faizlerle gittikçe büyüyen bir borç sarmalı içerisine girilebiliyor.

Siz bu konuda temkinli davranarak hiç kredi kartı kullanmıyor olabilirsiniz. Ama ihtiyacınız olan teknoloji ve beyaz eşya gibi yüklü para ödemeniz gereken alışverişler içinde tek seferde bütçenizden ayırabileceğiniz nakitiniz olmayabilir. Ya da kredi kartınız var, kullanıyorsunuz da, ama teknoloji ürünlerinde kredi kartına taksit yapılmadığı için istediğiniz cep telefonu veya tableti bir türlü alamıyor olabilirsiniz. Yeni evleniyor, eviniz için bir sürü eşyaya ihtiyacınız var ama bir türlü ihtiyacınız olan nakit parayı bir araya getirememiş olabilirsiniz.

Böyle durumlarda kredi kartı kullanmasanız bile alışverişlerinizi taksitlendirebilen birçok mağaza vardır. Bu mağazalardan ev eşyasından beyaz eşyaya, cep telefonundan tablete kadar bütün alışverişlerinizi toplam tutarı üzerinden ödeme dönemlerinize göre senetlere bölerek yapabilirsiniz. Üstelik peşinat ödemenize de gerek kalmadan alışverişinizi yapabilirsiniz. Bazı mağazalar ödemelerinizi yapamadığınız durumlarda kendilerini garantiye almak için 1 adet kefil isteyebiliyorlar. Bazıları sizin TC kimlik numaranızla kredi notunuzu sorgulayarak risk analizi yaparak eğer risksiz gruptaysanız senetle alışveriş yapmanızı onaylıyorlar.

senetle alışveriş
senetle alışveriş

Ev-Kur gibi Türkiye’nin hemen her yerinde mağazası olan kurumlarda senetle alışveriş yapma imkanı sunarken daha irili ufaklı bir sürü mağazadan senetle alışveriş yapma imkanınız var. Bu tarz mağazalardan çevrenizde, arkadaşlarınız arasında alışveriş yapan varsa sizde güvenerek alışverişinizi yapabilirsiniz. Veya internete “senetle alışveriş” yazarak arama yaparsanız bir sürü mağazanın sayfasına ve iletişim bilgilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hatta bazıları Türkiye’nin neresinde yaşarsanız yaşayın alışverişinizi ücretsiz kargoyla size gönderebiliyorlar.

Alışverişinizi senetle yapacağınız için alacağınız ürünleri vade farkı eklenmiş fiyatları ile satın alacaksınız. Senetlerinizi ödeme yapabileceğiniz vadelere göre böldürmeye özen gösterin. Çünkü mağaza ödemelerinizi yapamamanız durumunda senetle borç tahsilatı yapabilmek için kanuni işlem başlatabilir. Borcunuza karşılık size haciz dahi gelebilir. Eğer kefil göstermişseniz borcunuzu kefilinizden tahsil etme yoluna gidebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir